Füzyon Cam Sanatı Nedir?

Kategori: Genel | Yazar: wpmod |Temmuz 02, 2017 Tarihinde Yayınlandı!

“Cam Füzyon”, camın yüksek sıcaklıkta kısmen eritilmesiyle, cam parçalarını bir araya getirmek için kullanılan cam sanatı tekniğidir. Füzyon işlemi, en az iki tane cam parçası gerektirir. Isıtma genellikle özel bir elektrikli fırında yapılır. Vitray Sanatı’nda olduğu gibi kurşun lehim kullanarak camı bir araya getirmek yerine, iki veya daha fazla cam parçası üst üste bindirilir ve 593 °C ila 816 °C arasında değişen sıcaklıklarda ısı ile işlenerek fırınlanır.

Değişik genleşme katsayısı veya viskozite değerine sahip camların birlikte kaynaştırılamayacağını bilmek önemlidir. Bu kritik bilgiye dikkat edilmezse soğutulduktan sonra veya belirli bir süre sonra kaynaşmış parça çatlayacaktır. Seramik veya metal kalıplar cam füzyonunda kullanılabilir, bu çökertme olarak adlandırılan bir süreçtir. Bu uygulama şeklinde cam kalıp üzerine serilir ve hazırlanan desen uygun derecede çökertilir.

Cam füzyon tekniğine uygun camlar üreten farklı genleşme katsayısı veya viskozite değerine sahip Bullseye Glass, Uroboros, Baoli, Spectrum, Schott gibi birçok üretici vardır.

“Ebru Susamcıoğlu, Cam ve Seramik” el yapımı cam sanatı pazarına “Cool Glass Design” markasıyla giriş yapıyor.

Kategori: Genel | Yazar: wpmod |Temmuz 01, 2017 Tarihinde Yayınlandı!

“Cool Glass Design”, 2013 yılında faaliyete başlayan “Ebru Susamcıoğlu, Cam ve Seramik” ekibinin “Yeni, Cam Tasarım Ürünleri Markasıdır.” Kurulduğu günden bu yana cam sanatında özgün ve eşsiz eserler geliştirmeye kendini adayan ekip son olarak el yapımı cam sanatı pazarına da “Cool Glass Design” markasıyla giriş yapıyor. “Cool Glass Design” cam ürünlerin sevgi ve özenle tasarımının yapıldığı ve üretildiği yeni, yepyeni cam markasıdır.